cand pot incepe sa iau anticonceptionale?

Diverse

Postata de anemona90 cu 13 ani in urma.

Buna seara,
Datorita lipsei menstruatiei, m-am alarmat si am mers la medicul ginecolog. In urma ecografiei transvaginale mi s-a pus diagnosticul: ovare polichistice. Medicul mi-a recomandat anticonceptionalele Yaz.Urmand sa le iau din prima zi a urmatorului ciclu menstrual.Fiind putin timida, am omis sa intreb... Ce fac in cazul in care menstruatia nu-mi apare in luna care urmeaza si nici luna viitoare? Cand incep sa iau anticonceptionalele? ( pentru ca asta este problema mea... lipsa menstruatiei)Tin sa mentionez ca ultima menstruatie am avut-o pe 17 noiembrie si ca nu sunt insarcinata.
Multumesc anticipat,

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Incepi sa iei cand apare. Nu iei fara menstruatie caci te vei da peste cap. Si NU mai fi timida la medic!!!!!!