calcivid efecte adverse

Diverse

Postata de cameliaaa cu 12 ani in urma.

Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat... Mi s-a prescris magnerot si calciu...si am icneput sa le iau. Dar am citit pe intenet ca poate avea efecte adverse calciul daca este adiministrat in combinatie cu alte medicamente. Eu sunt sub tratament cu moldamin...ce ma sfatuiti sa fac? sa continui cu tratamentul prescris sau sa nu mai iau calciu in perioaa in care iau moldamin? Am inceput sa imi fac griji pentru ca azi am avut dureri in spate care radiaza spre abdomen (banuiesc ca de la rinichi) Am luat pana acum 4 pastile calcivid de 500 de grame.... Va rog mult sa imi raspundeti, multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Acţiunea Calciului şi a Moldaminului nu interferă, aşa că puteţi continua fără griji administrarea în paralel a celor două produse

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

dupa cum s-a scris si mai sus, medicamentele pe care le luati nu sunt cunoscute a interactiona intre ele, si oricum, puteti sa cititi inainte de utilizare si prospectele acestora.
durerea descrisa de dumneavoastra poate avea mai multe cauze, printre care si cea renala dupa cum ati intuit, iar pentru aceasta ar trebui sa mergeti la medicul de familie pentru un consult, analize de sange (creatinina, uree, acid uric), si eventual o ecografie abdominala.

va urez o zi buna