calciu

Diverse

Postata de ronaldo7 cu 12 ani in urma.

buna ziua am 28 de ani si am inceput sa i-au calciu+vitamina c o tableta are 300mg trebuie dizolvate 2 tablete intr-un pahar si pe cat timp se poate face un tratament pt ca am intrebat la farmacie si mi sa spus ca nu are nimik daca consum si 3 tuburi a cate 20 de comprimate am gasit ceva oferta si am intrebat ca trebuie sa fac pauza si mi a spus ca nu pot lua in continuare ca nu are nimik! va multumesc!

Raspunsuri (11)

Medic Epuran

acum 12 ani

Puteţi administra Calciu+Vitamina C pe termen lung având grijă însă să nu depăşiţi 1 gram/zi (3x3tablete de 300 mg/zi)

ronaldo7

acum 12 ani

va multumesc!

ronaldo7

acum 12 ani

buna ziua vreau sa va mai intreb daca pot lua pe langa calciu si magneziu efervescentsi cum le pot lua acuma i-au vitamina c dimineata si seara i-au calciu! va multumesc!

Medic Epuran

acum 12 ani

Puteţi administra şi Magneziu efervescent pe lângă Calciu efervescent (există şi produse care conţin atât calciu cât şi magneziu: Multibionta plus calciu si magneziu, Berrocca calciu si magneziu. Modalitatea de administrare - 1 tabletă efervescentă pe zi dizolvată într-un pahar cu apă indiferent de perioada zilei

ronaldo7

acum 12 ani

va multumesc frumos toate cele bune! la revedere!

ronaldo7

acum 12 ani

buna ziua are ceva daca i-au calciu efervescent de 500 mg de 2 ori pe zi dimineata si la amiaz cand vin de la lucru! va multumesc!

Medic Epuran

acum 12 ani

Nu este nici o problemă în a administra Calciu efervescent de 500 mg de 2 ori pe zi

ronaldo7

acum 12 ani

va multumesc!

ronaldo7

acum 12 ani

buna ziua! as vrea sa stiu cat timp pot sa i-au calciu + D3, si pe ce perioada trebuie sa fac pauza!
va multumesc!

ronaldo7

acum 12 ani

buna ziua! as vrea sa i-au calciu si magneziu cu cate 20 de comprimate efervescente separat,sa fac o cura cu calciu cu 20 comprimate si dupa ce termin cu calciu sa incep cu magneziu.intrebarea mea este:pot sa i-au pe timp indelungat s-au trebuie sa fac pauza la o anumita doza.am uitat sa precizez calciu si magneziu i-au 1 tableta dimineata si una la amiaz dar precizez nu impreuna dupa ce termin cu calciu incep cu magneziu mia spus cineva ca se asimiliaza mai bine decat sa le i-au impreuna!
va multumesc!

anita

acum 11 ani

buna ma simt fara putere asi vrea sa iau vitamine si pot lua si calciu separat ? am o problema eu dimineata nu prea pot sa iau medicamente simt ca le vomit daca le inghit ce pot sa fac sa le iau la pranz