Cafeaua dauneaza gastritei?sa o mai beau sau nu?

Diverse

Postata de Nefertiti cu 11 ani in urma.

In luna februarie am fost internata in spital timp de 8 zile din cauza unei gastro-duodenite.provocate pe baza unui stress puternic pe care l-am avut, ce a urmat a fost suferinta,din cauza bolii ma simteam foarte slabita, am facut tratament cu vitamine,perfuzii, apoi am tinut un regim alimentar strict 2 luni. A trecut vremea,acum ma simt bine, mananc orice, dar ma abtin de la energizante,cola, bauturi acidulate,nu am fumat niciodata...dar eu sunt tare pofticioasa cand e vorba de CAFEA, niciodata nu am fost dependenta de ea, beam doar capucino sau 3 in 1, din astea slabute, insa de ceva timp cand mama bea cafea sorb si eu cateva guri, cam de 1 luna jumate asa, deci doar putin beau,. din cauza caldurii poate, nu stiu, mi-am pierdut pofta de mancare, mananc foarte putin si nu merge, oricat as incerca...oare sa fie din cauza ca am baut cafea? Mie frica de mor daca revin cum eram inainte, am suferit enorm, niciodata nu m-am simtit asa de rau, va rog spuneti-mi daca oare am scapat de gastro-duodenita asta daca am tinut regim? pot bea un pic de cafea? pot avea o viata normala? mereu m-am intrebat daca mie imi face rau cafeaua,.... multumesc anticipat

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cafeaua se afla pe lista aliementelor interzise , cel putin in perioada de tratament. Daca s-a produs vindecarea, consumul ei poate fi facut cu moderatie ( daca va deranjeaza- dureri, usturimi sau alte simptome dupa ce beti cafea, inseamna ca ar trebui sa o eliminati).

Nefertiti

acum 11 ani

va multumesc pentru raspuns.atunci cand o beau si dupa nu am nici o durere,nici usturimi. pare totul normal.

Ioan Florin Georgean

acum 11 ani

Eu sunt un copil de 12 nu nustiu cum am avut si eu GASTRITA ACUTA dar sa stai linistita ca nu poti manca cum mancai inainte asa mi se intampla si miesi nu fumez sau beau cafea

Ioan Florin Georgean

acum 11 ani

Eu sunt un copil de 12 nu nustiu cum am avut si eu GASTRITA ACUTA dar sa stai linistita ca nu poti manca cum mancai inainte asa mi se intampla si miesi nu fumez sau beau cafea