Când nu este indicata radioterapia?

Diverse

Postata de Utilizator11709903312 cu 3 luni in urma.

Buna ziua!
Tatăl meu are adkp, scor Gleason 9(4+5), T3aN0Mx, anemie hemolitica și noduli pulmonari.
A urmat 3 luni tratament injectabil cu zoladex (cate o injecție la fiecare 28 de zile) urmând să facă apoi radioterapie. Astăzi a mers la oncolog, a făcut injecția, dar medicul i-a spus ca să continue cu injecțiile și să mai meargă pe 27 iunie la alta. Care este motivul pentru care nu incepe radioterapia ? Este acest lucru de bine sau de rau?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Radioterapia nu este indicata daca pacientul se afla intr-o stare generala precara, fiind slab, cu o anemie severa sau alte probleme de sanatate care ar putea sa agraveze efectele secundare ale tratamentului. De asemenea, radioterapia s-ar putea sa nu fie eficienta sau sa fie prea riscanta daca cancerul s-a extins la alte organe sau tesuturi.

In cazul tatalui tau, oncologul a decis probabil sa intarzie inceperea radioterapiei pana cand starea lui de sanatate este mai buna sau pana cand tratamentul cu zoladex a avut timp sa actioneze. Zoladex este un medicament care inhiba productia de testosteron, un hormon care poate stimula cresterea celulelor canceroase de prostata. Prin reducerea nivelurilor de testosteron, acest medicament poate ajuta la incetinirea sau oprirea cresterii cancerului, ceea ce poate face radioterapia mai eficienta.

Este important sa discuti cu medicul despre orice ingrijorare pe care o ai in legatura cu planul de tratament. Fiecare pacient este unic si este esential sa intelegi motivele din spatele fiecarei decizii de tratament.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/oncologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Cancer/in-ce-consta-radioterapia-reactii-adverse-si-tipuri_18049

Utilizator11709903312

acum 3 luni

Anemie hemolitica autoimuna dobandita