Bursita?

Diverse Bursita

Postata de ochi negri cu 10 ani in urma.

Buna ziua,rugamintea mea este sa ma ajute cine poate,stie si vrea:mama mea se confrunta de cateva saptamani cu o bursita pacatoasa(diagnostic pus de medic specialist)localizata la unul din degetele de la picior.Este a doaua oara in ultimii doi ani.Dupa investigatii,i s-a spus ca nu exista tratament,sa isi puna in continuare comprese reci,sa ia analgezice(nici dupa Tramadol durerea nu cedeaza) si cam atat.Avem o solutie care contine un anestezic local si cu asta isi mai potoleste durerea.Ac***a si alte boli cronice,nu poate lua prea multe medicamente,iar durerile ,se pare,sunt insuportabile.Ma poate ajuta cineva?Multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Dava nu cedeaza la tratament, se poate efectua o infiltratie in bursa respectiva cu un cortip***ad.
Este recomandat sa consultati medicul reumatolog ( sau ortoped) pentru evalaure in vederea unei infiltratii locale.

ochi negri

acum 10 ani

Multumesc pentru raspuns.In urma cu nici doua saptamani a vazut=o un medic,nu stiu exact, ortoped sau la chirurgie(era internata cu alte probleme si cu ocazia asta am incercat sa rezolvam si problema cu bursita).Am inteles ca i s-a prelevat si o proba pentru analize,n-a iesit nimic suspect,i-au pus doar comprese cu rivanol(dupa care o durea si mai rau) si cam atat.Ma voi interesa si de posibilele infiltratii,daca le poate sau nu face.