BUNA

Diverse

Postata de ione20 cu 12 ani in urma.

MA NUMESC IONELA AM 20 DE ANI SI AM COLON IRITABIL MA BALONEZ TOT TIMPUL DIMINEATA AM SCAUN DAR LA AMIAZA MA CONSTIP SAU SUNT ZILE CAND DIN 5 IN 5 MINUTE SUNT LA BAIE SI AM ANCERCAT SA IAU DUSPATALIN DAR NICIUN EFECT

Raspunsuri (2)

Dr. Achitei

acum 12 ani

Dupa descrierea simptomelor e foarte probablil sa ai colon iritabil. Acesta este totusi un diagnostic de excludere, numai daca toate analizele sunt normale si nu ai semne de alarma (ex. slabire in greutate, anemie etc). In acest sens e bine de consultat totusi un medic de familie/internist/gastroenterolog.
Daca se confirma colonul iritabil trebuie sa stii ce sa mananci (in general evita ce nu-ti prieste si alimentele care pot fermeta - ducciuri cruditati etc); ca si trataement simptomatic pentru balonare poti lua Sab Simplex sau Espumisan, iar ca antispastic de ex. Spasmomen

ione20

acum 12 ani

buna dar cu pot sa dau si din burta jos ca mam saturat de ea nu manc nuam o data pe zi si aunci numa unpic si nu anteleg dece am burta asa mare la un m155 sa am 65 de kg este mult