buna

Diverse

Postata de aiyda cu 13 ani in urma.

Ma numesc Adler Aiyda ,de 2 zile mi s-a infundat urechea dreapta ,am fost la cabinet dar degeaba ,va rog vreau un remediu naturist ,daca ma puteti ajuta ..multumesc ! astept un raspuns :)

Raspunsuri (2)

2 remedii

acum 13 ani

Surzenie, gât inflamat, răceală, măruntaie rupte
Comprese cu unguraş, elixir de unguraş cu miere.

Unguraşul ( Marrubium vulgare)

„Unguraşul este cald şi are destul suc împotriva la multe boli. Cine are urechile surde să fiarbă unguraş în apă, să-l scoata din apa şi să pună apa de pe el în ureche şi să-l pună şi cald la urechi şi pe cap şi în felul asta el va auzi mai bine. Şi cine este bolnav în gât să-l fiarbă în apă, să strecoare apa printr-o pânză, să pună de douăori mai mult vin pe care să-l fiarbă într-o oală şi să adauge ceva grăsime şi să bea asta până îi trece gâtul. Cine are măruntaiele bolnave sau rupte să fiarbă unguraş cu vin şi ceva miere. Şi băutura asta să o pună într-o oala şi să o bea după ce s-a racit şi va fi vindecat”

Surzenie, infecţie la urechi
Fum de tămaie în ureche

Jumate de linguriţă de tămâie se arde într-o linguriţă cu carbune aşa încât ca fumul să între în ureche.

aiyda

acum 13 ani

multumesc mult ptr raspuns