buna

Diverse

Postata de madalina mady cu 14 ani in urma.

as vrea daca se poate sa ma ajutati cu un sfat.la varsta de 16 ani am fost diagnostica cu glanda tiroida.nu tin minte de care.am facut apoi un tratament cu euthirox din acelea cu folie verde.apoi timp de 4 ani nu am mai uramat nici un tratament.ma deranjeaza terbil....am o gusa mare si ma sufoca.cand sunt nervoasa sau emotionata mi se umfla simt asta dupa care ma sufoc.iar cand mananc nu pot inghiti mancarea,de multe mi se opreste in gat si nu pot respira...cu greu se duca dupa multa apa bauta dar tot simt durere la nivelul sternului cateva zile.eu banuiesc ca ar fi din cauza glandei.as vrea sa ma operez ce sfat imi dati e periculoasa operatia?

Raspunsuri (2)

olimpia84

acum 14 ani

a fi bine sa mergi inapoi la endocrinolog.Si eu am probleme dupa ce am nascut.Sunt cu hipotiroidita acuta si gusa Hashymoto,.Dupa cum ai zis tu de gusa cred ca esti hiper.Cel mai bine ar fi sa te revada un dr pt ca sunt cazuri in care tratamentul cu euthyrox se face pe viata.Si eu iau si se simte imbunatatire.cand l-ai intrerupt ai facut-o dupa sfat medical sau de capul tau? Nu te juca cu tiroida pt ca nici ea nu glumeste.Tocmai de aia mi-am oprit si eu alaptatul la fetita pt ca ma sufocam noaptea si ma panicam.Asa ca primul lucru care sa il faci e sa mergi cat de repede sa te vada un endocrinolog.mai bine sa previi decat sa tratezi
MULTA SANATATE

madalina mady

acum 14 ani

am intrereupt tratamentul deoarece nu ma simteam bine.medicul imi daduse concomitent mai mute pastile si incepusem sa am stari depresive si nervoase,imediat duppa ce am inceput tratamentul si am renuntat si am schimbat edicul si unul imi dadeaun tratament,altul un alt tratament