BUNA ZIUA

Diverse

Postata de gabriela22197139 cu 12 ani in urma.

va rog frumos sa mi spuneti daca jumatate de cordarone poate inflenta inr deoarece tatal meu ia doua zile o jumatate si a treia zi una si are inr 3,5 cum pot sa l reglez??? si a aparut si o presiune la cap cu zgomot in urechi fara dureri de cap care apar si dispar, dar sunt foarte enervante,

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ne-ati putea scrie ce medicamente primeste tatal dumneavoastra in afara de Cordarone? va intreb acest lucru deoarece alt medicament se administreaza pentru modificarea INR-ului, cel despre care ne scrieti este un antiaritmic si are alt tip de reactii adverse.
intervalul terapeutic al INR-ului este intre 2 si 3 pentru majoritatea situatiilor, deci 3.5 este o valoare acceptabila, nu trebuie sa va panicati.
totusi, pentru lamurirea acestei situatii, va recomand un consult la medicul cardiolog pentru modificarea dozei de anticoagulant (exemplu: trombostop, sintrom, etc.)

va urez o zi buna

gabriela22197139

acum 12 ani

am fost astazi si am modificat schema de trombostop in afara de cordarone mai ia si concor si betaserc de 24 dar totusi presiunea la cap st6iti cumva de unde provine?care apare si dispare.