Buna seara

Diverse

Postata de mayb_e cu 13 ani in urma.

Ce vitamine ar trebui sa iau (la varsta de 18 ani , fata) .ac***a in vedere ca nu mi permit o alimentatie corecta,echilibrata datorita mai multor motive . Ce suplimente imi recomandati si ptr cresterea unghiilor,pt coagularea sangelui ..etc
E adevarat ca daca iei complex de vitamine nu are niciun efect ,fata de cele care le iei separat .

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Nu ai de ce sa iei vitamine decat daca ai anumite probleme. Desigur, poti lua Vitamina C mai ales pe timp de iarna, stii ca ajuta la sistemul imunitar, impotriva racelilor etc. Pentru unghii, vitamina A. Nu am inteles asta cu coagularea sangelui, este f periculos sa fie sangele gros, se pot forma cheaguri care sa actioneze ca niste "dopuri" ca sa spun asa prin diferite zone din corp, deci nu stiu de ce ai vrea asa ceva. E bine sa iei complex de vitamine daca de exemplu esti f sp***a si nu reusesti sa iei in greutate, aceste complexe iti dau pofta de mancare. In rest, nu e cazul sa iei ceva fara sfatul medicului si fara sa ai nimic. Incearca sa mananci cat mai sanatos si sa faci miscare cat poti. De baut, bea mai ales apa si supe. Nu este f scump acest stil de viata.

mayb_e

acum 13 ani

ce zici ?:)

mayb_e

acum 13 ani

dar de supliment de fier ,ar fi necesar?

mayb_e

acum 13 ani

sau am auzit ca la varsta mea ar fi bine sa iau capsule ulei de peste

Iuli

acum 13 ani

Nu, nu ar trebui sa iei nimic. La varsta ta corpul tau ar trebui sa functioneze perfect si daca nu, iti prescrie medicul ce e de prescris. Ai o doza de ipohondrie. Grija mare, poate deveni handicapanta la un moment dat. Nu stiu de ce tot incerci sa iti gasesti probleme de sanatate cand nu ai.