Bună ziua!

Diverse

Postata de Lidia03 cu 12 ani in urma.

Bună ziua! Mă numesc Ana. În urmă cu 3 ani şi jumătate am început să am dureri puternice de cap... chiar după 6 luni după începerea durerilor de cap şi ochi, când oboseam la citit… am fost să-mi fac un control la oftalomlog şi mi-am făcut ochelari, nu am dioptri mari decat +0,50 la amândoi ochi, medicul oftalmolog mi-a spus că nu ar avea de ce să mă doară capul din cauza ochilor ... aşa că mi-a făcut o trimitere la neurolog, mi-am făcut şi un tomograf după care mi-au spus că totul este în regulă şi că durerile de cap sunt ca un fel de moştenire (din partea mamei, şi ea are dureri puternice încă de tânără şi acum de când este în menopauză are dureri foarte mari).. nu prea am înţeles.. acum , după cum spuneam că am durerile de cap pe langă şi ameţeli, de multe ori când mă aplec simt bătăi..ca bătăile inimi în cap şi aşa începe să mă doară capul… sau mă inţeapă foarte tare în cap, în diferite locuride în vârful capului… 3 ani şi jumătate de cânt am dureri cap dese pot spune … Nu mă doare tot timpul ... dar pot să spun că m-am obijnuit cu durerile de cap în fiecare săptămână aproape nu tot timpul sunt chiar în suportabile dar problema e că sunt … nu tot timpul sunt insuportabile doar maxim de 2-3 ori pe lună... Acum de vreo 3 luni.. am avut ca un fel de criza i-aş putea spune eu ... îmi curgeau lacrimi şi parcă mă strângea ceva de cap … nu mă puteam concentra..asta a durat vreun minut .. pur şi simplu îmi curgeau lacrimi din senin .. fără motiv şi mă simţeam depresivă … e atât de cidat şi mă cam sperie acest lucru.. de 3 luni doar de 2 ori l-am simţit … ce spuneţi? Eu mă gândeam să merg şi la un psiholog… dar nu ştiu dacă ar fi cazul.. chiar nu am probleme nici în familie, …nu pot să înţeleg din ce îmi fac stressed multe ori, sunt o fire calmă.. mă gândeam că e posibil să mă doară capul şi din cauza constipaţiei care mă supără de un timp, din câte ştiu am fierea leneşă…ce spuneţi ar fi acestea motivele? .. am doar 19 ani, şi !sunt fată! deci nu ştiu c ear putea fi? Apelez şi la sfatul dvs. Deoarece sunt îngrijorată de aceste simptome! Aştept raspunsul dvs. vă rog! Cu respect, vă mulţumesc!

Raspunsuri (7)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Cateodata si functionarea defectuoasa a vezicii biliare determina aparitia durerilor de cap. Pe de alta parte, daca durerile incep in momentul in care va aplecati si capul este sub nivelul inimii ar putea fi si o problema circulatorie. Nu stiu din ce oras sunteti, dar poate merita o investigare mai amanuntita.

Ati spus ca doriti sa apelati la serviciile unui psiholog. Este necesar sa va ganditi pentru ce aveti nevoie. Eu ii rog intotdeauna pe clientii mei sa isi stabileasca obiective pentru sedinte deoarece este necesar sa stie pentru ce se lucreaza.

Lidia03

acum 12 ani

Vă mulţumesc pentru răspuns! aş vrea mai exact să ştiu la ce medic aş putea să merg..pentru că la oftalmolog şi neurolog am fost! La psiholog mă gândeam să merg oricum, pentru că sunt sigură că mă va ajuta oarecum, dar nu ştiu dacă îmi va lua durerile de cap pe care le am... sau un psiholog îmi poate spune unde pot merge, îşi dă seama în ce stări mă aflu? Sunt din Arad!

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Psihologul va poate indruma in limitele cunostiitelor lui de medicina. Va poate ajuta sa scapati de aceasta durere daca este de natura psihologica. Totusi, puteti invatata cum sa faceti fata stresului intr-un mod mai optim.

Ar merita sa vorbiti cu un medic cu specialitatea de medicina generala care sa va indrume spre ceilalti specialisti.

Gilutu

acum 12 ani

I-ti recomand sa te adresezi unui medic neurolog pentru a face testuil Doppler Cerebral pentru a se vadea daca ai depuneri de grasimi pe venele care duc spre cap, daca vena este obstructionata,apar durerile de cap. Sant in aceasi situatie ca tine si am facut acest test care din pacate a iesit pozitiv.
Ce varsta ai.Multa sanatate i-ti doresc.

GILUTU

Lidia03

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns si toto odata pentru sfat!

Gilutu

acum 12 ani

Totusi ti-as mai recomanda si un medic psihiatru, posibil sa ai si o stare de anxietate care are cam aceleasi simtome, chiar daca am o varsta putin mai inaintata ,la varsta ta am avut problema asemanatoare. Ti-as recomanda sa ai un prieten cu care sa-ti manifesti sentimentele de dragoste .
Fara prejudecati.

Gilutu.

Lidia03

acum 12 ani

Bună! Aştept totuşi un raspuns al unui dr. neurolog. Mulţumesc!