boli autoimune

Diverse

Postata de 31oct cu 12 ani in urma.

mama mea este diagnosticata cu ciroza biliara primitiva, tiroidita autoimuna, sindrom andtifosfolipidic si L.E.S:( as vrea sa stiu daca exista vreo posibilitate de vindecare a acestor diagnostice, chiar si in alte tari nu numai in romania.momentan este sub tratamen, un tratament destul de costisitor, medicamentatia pentru una din boli cateodata afecteaza pe cealalta:( si orice informatie in legatura cu aceste diagnostice, sfaturi sau investigatii ale boli pentru mine ar fi mai mult decat utile. va multumesc si sper sa ma puteti ajuta!

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

toate sunt boli autoimune, adica exista mecanisme imune indreptate impotriva propriului organism. Medicul reumatolog poate realiza monitorizarea periodica (la 3 luni) pentru ajustarea schemei de tratament .

31oct

acum 12 ani

inteleg asta dar nu se pot trata ?! pentru ca majoritatea raspunsurilor sunt ca le poate incetini evolutia tratamentul administrat dar nu si vindeca:(

dumitrache rodica

acum 9 ani

EU AM SCLEROZA MULTIPLA IN PLAGI CU PARAPAREZE SPASTICE PARESTEZII DIPLOPIE SI NISTAGMUS OCULAR PE PARTEA DREAPTA . VREAU SA STIU DUPA MODIFICAREA LEGI 448 CARE SUNT BOLII LA CARE SE DA DEFINITIV LA COMISIA DE HANDICAP. VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNSUL DVS.