Boala Dupuytren

Diverse

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Buna ziua am 50 de ani si am aceasta boala in faza ecipienta ,ce ma sfatuiti sa fac sa nu avanseze.
multumesc

Raspunsuri (2)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna ziua am 50 de ani si am aceasta boala in faza ecipienta ,ce ma sfatuiti sa fac sa nu avanseze.
multumesc

victor59104988

acum 15 ani

Din pacate nu puteti face prea multe. Fizioterapia desi benefica in teorie nu reuseste sa stopeze evolutia bolii. Nici injectile cu compusi steroidieni nu au dat rezultate mai bune.
Cea mai buna conduita este eliminarea chirurgicala a fasciei palmare atinsa de boala. Corect executata, operatia vindeca afectiunea fara recaderi.
Evolutia nu este lenta si intotdeauna necesita interventie chirurgicala. Consultati un serviciu de chirurgie plastica.