bataturi la picioare

Diverse

Postata de lisette cu 13 ani in urma.

buna.problema care nu o mai suport este ca, picioarele mele sunt pline de bataturi...nu mai fac fata deloc..am fost si la dermatologie unde mi s-a dat o crema care nu m-a ajutat deloc..nu este de la incaltaminte pentru ca imi ies bataturi la orice as incalta..bataturile sunt in talpa la baza degetelor pe degete..nu le mai suport mai ales ca este vara..si am observat ca acum sunt mai multe ca iarna.ma puteti ajuta va rog? multumesc mult

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Daca veti citi informatiile de pe acest topic
http://medlive.hotnews.ro/bataturile-plantare-nu-se-trateaza-la-cosmetician-sau-dermatolog-si-nu-se-indeparteaza-chirurgical.html
sau
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii,%20boala%20Morton.html
veti intelege ca batatura este o modalitate miraculoasa de auto-protectie a organismului, ca nu trebuie indepartata sub nici o forma.
Trebuie doar sa va concentrati asupra cauzelor aparitiei acestui mijloc de auto-protectie, si anume este vorba despre incaltaminte necorespunzatoare, efort fizic exagerat sau o anumita deformatie a ante-piciorului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Cristina

acum 9 ani

Buna ziua,

Am bataturi sau nigel...nu stiu exact ce e, pe degetele mici de la picior. Ma dor ca imi vine sa imi amputez degetele mici daca nu gasesc o solutie. Ma doare teribil, incerc sa le scot, sa le smulg, sa le tai si tot asa raman.Am pus si ceva solutie Carnation...si nimic.
Am piciorul lat si am facut sport de performanta.

Va multumesc !