Baie fierbinte

Diverse

Postata de AlexandraC cu 14 ore in urma.

Astăzi am facut o baie mai calda .... si după ce am ieșit ma simt puțin rau simt ca ms sufoc și ca nu pot respira

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 14 ore

Buna ziua,

Senzatia de sufocare sau dificultatea de respiratie dupa o baie fierbinte poate fi cauzata de mai multi factori.

Cand faci o baie calda, temperatura corpului creste, iar vasele de sange se dilata, ceea ce poate duce la o scadere temporara a tensiunii arteriale. Acest lucru poate provoca ameteli, senzatie de slabiciune si, uneori, dificultati de respiratie.

Iata cateva cauze posibile pentru ceea ce simtiti dvs:

Scaderea tensiunii arteriale – Caldura poate duce la o dilatare a vaselor de sange si la o scadere a tensiunii arteriale, ceea ce poate provoca senzatia de sufocare.

Umiditate crescuta – Intr-o baie calda, umiditatea poate creste foarte mult, ceea ce poate face respiratia mai dificila, in special daca ai sensibilitate respiratorie sau o afectiune preexistenta precum astmul.

Hiperventilatie – Cand te simti rau, este posibil sa incepi sa respiri mai rapid, ceea ce poate duce la hiperventilatie si o senzatie de sufocare.

Stres sau anxietate – O senzatie brusca de disconfort poate declansa anxietatea, care la randul ei poate provoca dificultati de respiratie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/baile-sau-dusurile-fierbinti-pot-fi-periculoasei_16387