ASLO 400 ESTE O VALOARE MARE LA UN COPIL DE 14 ANI ? IAR Filtrat glomerular 133,05 CE INDICA ?

Diverse

Postata de valentina petroi cu 6 luni in urma.

REZULTATELE ANALIZELOR DE SANGE AU INDICAT ACESTE VALORI SI SUNT UN PIC PREOCUPATA MEDICUL DE FAMILIE NU A RECOMANDT NICI UN TRATAMENT.CE MA SFATUITI

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

ASLO este o analiza de sange care masoara nivelul anticorpilor streptococici in sange. Acesti anticorpi sunt produse de organism in timpul unei infectii streptococice, cum ar fi amigdalita streptococica sau febra reumatica.

Un nivel ASLO de 400 este considerat mare la un copil de 14 ani. Aceasta ar putea fi o indicatie ca copilul a avut o infectie streptococica in trecut, deoarece nivelurile de ASLO pot ramane ridicate timp de cateva saptamani sau luni dupa ce infectia a disparut.

Filtratul glomerular (FG) este o masura a functiei renale si indica cat de bine rinichii filtreaza sangele. Un rezultat de 133,05 indica ca rinichii functioneaza intr-un interval normal sau aproape normal pentru varsta copilului dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Investigatii/aslo-antistreptolizina-o_15129