As vrea sa ma apuc de sala..dar..(probleme cu inima)

Diverse

Postata de 2pe2 cu 11 ani in urma.

Buna ziua dragi medici . In urma cu 3 ani (aproximativ) am fost diagnosticat cu valva mitrala gr 2 la inima . Am luat tratament cat a fost nevoie , dupa aia am fost la control la privat si mi sa spus ca nu aveam gradu 2 ci 1 . Acum as vrea sa ma apuc sa fac sala pentru ca am 52kg si 168 cm (20 ani) . Pe de asupra as vrea sa iau si niste suplimente gen creatina sau doar proteine . Daca iau suplimente mi se va intampla ceva ? Ce m-ati sfatui ?

Raspunsuri (3)

FreeStyle11

acum 11 ani

Ce sa se intample de la proteine?La inima nu patesti nimic, poate la rinichi, asta daca iei prea mult fara sa gandesti.In principiu suplimentele nu fac rau, totul cu masura.Vorbeste si tu cu un instructor si vezi ce iti spune, dar eu zic ca n-ai de ce sa iti faci griji.

2pe2

acum 11 ani

dar la inima nu pot sa patesc nimic ? In timpul cand eram sub tratament nu aveam voie de efort ..

FreeStyle11

acum 11 ani

Nu stiu sigur, daca ai o afectiune care nu necesita efort mare, inseamna ca nu poti face.Dar eu zic sa intrebi doctorul sau un antrenor de la sala, numai ei te pot lamuri.In principiu efortul moderat face FOARTE MULT BINE la inima DEPINDE de afectiune, nu toate sunt la fel.Intreaba medicul sau antrenorul, dar mai bine medicul.Mult noroc!