As avea nevoie de un sfat

Diverse

Postata de floricica12345768 cu 12 ani in urma.

Buna seara,as avea si eu nevoie de un sfat !
Acum 3 ani, cand eram in liceu pe clasa a 12-a a aparut un simptom tare ciudat! Dintr-o data ma apuca o durere de piept dupa care aveam ca si un fel de viziune, doar ca erau ca si cum ar fi amintiri, lucruri simple cum ar fi o discutie cu cineva,sau un eveniment doar ca persoanele care apareau erau necunosti, nu ii cunosteam ,respectiv evenimentele nu au avut niciodata loc! toata aceasta intamplare dura cateva secunde, cam vreo 10 sec dupa care aparea o durere insuportabila de cap!
Atunci au avut loc cam vreo 5 intamplari de genul, dupa care au incetat,timp de 3 ani! In vara acestui an au revenit! in vara s-a intamplat doar o singura data, dar acum de in ultimele doua saptamani am avut parte cam de vre-o 4 asemenea situatii! Acum sunt in ultimul an de facultate! As dori daca se poate sa imi dati cateva sfaturi, ce e de facut!
Va multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

descrieti putin durerea in piept. cand apare? este precipitata de un anumit factor? este ameliorata de un anumit factor? o puteti localiza precis? locul precizat este dureros daca apasati ? cum doare?
pentru a exclude un factor cardiac, pulmonar, ar fi bine de efectuat o electrocardiograma, o radiografie pulmonara. e posibil sa fie vorba de o costocondrita.

Mihaela22120678

acum 12 ani

In legatura cu viziunile de care spuneti trebuie sa mergeti la un neurolog, sa faceti eventual un RMN cerebral si o EEG (electroencefalograma), caci pot fi unele forme de crize epileptice cu astfel de manifestari. Sanatate!