aplicatie pe calculator

Diverse

Postata de Bogdan3872 cu 12 ani in urma.

Buna seara. Am niste intrebari mai neobisnuite. Sunt programator si pentru un proiect de la facultate am dezvoltat o aplicatie pe calculator care usureaza cautarea numelui si codului diagnosticelor in LISTA TABELARA A BOLILOR ICD-10-AM. Acest document contine clasificarea internationala a tuturor bolilor. Din cate stiu documentul este folosit de medici in special pentru completarea foilor de observatie clinice generale in spitale.
Aplicatia permite gasirea imediata a numelui si codului diagnosticului in baza de date. Intrebarile mele sunt:
ar fi de folos o astfel de aplicatie in spitale?
aveti la cunostiinta daca este deja folosita o aplicatie asemanatoare in spitale?
Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

În spitale exista deja un sistem complex implementat de Ministerul Sanatatii care face si o echivalare a codurilor bolilor cu diagnosticele formulate. Totusi o problema exista si anume transformarea inversa, deoarece un diagnostic poate fi formulat în foarte multe feluri: exista formulari mai vechi sau mai noi, mai succinte sau complete. Nu cunosc daca programul existent poate da sugestii de cod în baza unui diagnostic liber formulat.