Antrenamentul meu!!!:|

Diverse

Postata de ScOOby115 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Am 17 ani si 1,67 inaltimea. Problema mea este urmatoare: acum 3 ani am facut sala, un antrenament riguros pentru ca imi doream foarte mult sa intru la liceul militar. Insa din clasa a 9 nu am mai crescut deloc si a inceput sa mi se dezvolte foarte mult masa musculara. In toamna lui 2011 am inceput sa fac exercitii usoare, pentru ca daca faceam miscare ma dureau inchieturile sau uneori chiar o grupa de muschi. Acum numai am aceasta problema, insa as vrea sa stiu daca mai am sanse sa cresc tinand cont ca nu am mai crescut in 2 ani de zile.

Inca o problema: am observat acum 2 sapt ca sanul meu stang este putin mai mare decat cel drept. Si daca este un remediu pentru asa ceva?(eliminant operatiile)

Imi poate afecta acest lucru sanatatea in viitor?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Poate fi vorba de o asimetrie mamara, discrepanta intre marimea si forma sanilor devine evidenta la pubertate, cand sanii incep sa se dezvolte, sau in timpul sarcinii cand sanii se pregatesc pentru alaptare. In mod fiziologic , obisnuit exista o asimetrie mamara. Ar fi bine de efectuat o autoexaminare a sanilor in fiecare luna.
Definitivarea formarii sistemului osos are loc la varsta de 25 ani.

ScOOby115

acum 12 ani

am uitat sa mentionez ca sunt BAIAT!!!