antirabic

Diverse

Postata de Lorena2139799 cu 13 ani in urma.

Mi s-a prescris o schema de vaccinare antirabic de 5 doze, nestiind daca pot supraveghea cainele maidanez timp de 10 zile sau il pot duce la veterinar. Am facut prima doza, dar ulterior am reusit sa duc cainele la veterinar astfel incat am intrerupt vaccinarea.
Cand mi s-a facut prima doza mi s-a spus ca pe timpul tratamentului este interzis consumul de alcool, cafea, cacao, cola, ciocolata si expunerea prelungita la soare.
As dori sa stiu cat timp este valabila aceasta interdictie. Facand doar prima doza din schema de 5, cand este sigur sa consum cele de mai sus?
Nu exista o perioada standard? Am primit 3 raspunsuri diferite pana acum.

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 13 ani

Ceea ce o să vă spun cred că va fi a patra variantă de răspuns şi anume că nu cred să mai poată fi vorba de vreo interdicţie, deoarece şi întrebarea d-vs este postată de ceva timp

corina doina

acum 11 ani

este interzisa chiar si cafeaua fara cofeina in timpul vaccinarii antirabice?

DANA

acum 10 ani

Eu nu am stiut ca nu se consuma pe perioada tratamentului cola , ciocolata, cacao , alcool si asa mai departe...ce se intampla daca oricum le-am consumat?
Asta inseamna ca am facut injectiile degeaba?

Gabi

acum 10 ani

daca esti alcoolica , bei cafea ca pe apa sau redbull ca pe ceai, atunci ai facut degeaba vaccinul.
Este vorba de consum ridicat de cofeina ( indiferent de starea ei), defapt cam tot ce inseamna ridicare de tensiune ( chiar si sexul, abstinenta timp de o luna)..:)))
Si eu am facut ieri vaccinul rabic,prima doza, dar cred ca nu ma mai duc la urmatoarea, ma cam doare capul in momentul de fata.