Anticonceptionale vs Antibiotice

Diverse

Postata de perfectdevil cu 13 ani in urma.

Buna ziua.

Am o intrebare, daca stie cineva sa imi raspunda. Iau anticonceptionale (Logest) si am aflat acum aprox. 1 an (pe propria piele) ca daca iei antibiotice, primele nu isi mai fac efectul. Aseara, am luat Bioflu. Nu cred ca este antibiotic, dar nici nu vreau sa risc (iar prospectul l-am pierdut :( )
In concluzie, stie cineva daca exista vreun risc din cauza Bioflu? Interfereaza cumva cu Logest?

Multumesc.

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=3463 Gasesti, desigur, orice prospect pe Internet. Daca nu esti sigura, foloseste prezervativul.

perfectdevil

acum 13 ani

am citit prospectul ala, dar...nah. si pe cutie scrie ce contine, dar eu de unde naiba sa stiu daca este sau nu antib?? :( ca nu apare nimic scris de anticonceptionale...

Iuli

acum 13 ani

Din cate stiu nu este antibiotic si nu interactioneaza, insa in locul tau as sufla si in iaurt, as folosi prezervativul absolut tot timpul si fara sa iau medicamente pt raceala sau altceva...
Sanatate!

perfectdevil

acum 13 ani

Multumesc Iuli. Intre timp am gasit pe un site aceeasi intrebare pusa de o fata si i s-a raspuns ca Bioflu nu este antibiotic si nu interactioneaza cu anticonceptionalele atata timp cat nu este administrat mai mult de 5 zile. Eu am luat doar unul aseara... :)