anticonceptionale intarziate

Diverse

Postata de Nefertiti cu 11 ani in urma.

stimata doamna/domnule doctor.
am si eu o intrebare. iau de 2 luni anticonceptionale Yasmin si nu prea le iau la ora fixa. imi suna alarma pe telefon sa imi aminteasca la ora 19:00, dar cateodata uit si asa, si iau pastila cu cateva zeci de minute intarziere ori cu maxim 1 ora jumate. cel mai mult am intarziat 1 ora jumate. si imi este frica sa nu raman insarcinata . e posibil? pana acum nu am omis nici o pilula, numai ca am eu frica asta ca daca nu le iau la ora fixa e de rau. spuneti-mi dvs. va multumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

O intarziere de cateva ore nu influenteaza efectul anticonceptionalelor.

Nefertiti

acum 11 ani

stimate doctor,
am terminat folia de 21 de pastle Yasmin si trebuia sa am menstruatie din a 2 sau a 3 zi dupa intrerupere (pauza de 7 zile). astazi este a 4 zi si tot nu mi-a venit. mentionez ca nu am omis nici o pastila. nu stiu de ce imi intarzie, sunt panicata.