anticonceptianale novinete

Diverse

Postata de mariaaaaaammmmmmm cu 13 ani in urma.

de cate ori se poate amana ciclul menstrual intr-un an cu anticonceptianale?e bine?ce efecte are?

Raspunsuri (4)

mariaaaaaammmmmmm

acum 13 ani

eu am mai amanat o data in anul acesta si acum ma duc intr-o excursie si nu as vrea sa fiu la ciclu.ce sa fac?

Iuli

acum 13 ani

Poti sa iti provoci dereglari hormonale si sa ai apoi dereglari de menstruatie, acnee, caderea parului, noduli mamari etc. Recomandarea este sa nu iei astfel de pastile (mai ales fara sfat medical) pentru asa ceva. Exista tampoane interne daca mergi la mare.

mariaaaaaammmmmmm

acum 13 ani

dar eu le iau la sfatul medicului.le iau de aproape doi ani.nu o sa le iau doar sa imi aman ciclul,stiam ca poti sa incep a doua fasie de anti fara pauza si atunci nu imi vine ciclul,ma simt groaznic in primele zile si de asta as vrea sa nu fiu.

Iuli

acum 13 ani

Da, nu faci pauza daca chiar vrei. Eu nu cred ca te simti groaznic in primele zile de menstruatie luand anticonceptionale. Sangerarea cu anticonceptionale este o sangerare falsa, tu de fapt nu ovulezi, asa ca nu ai cum si de ce sa te simti rau in primele zile daca iei AC. Daca intr-adevar te simti rau i nprimele zile chiar luand AC este grav si trebuie sa discuti cu medicul.