antiboticoce si anticonceptionale

Diverse

Postata de perle cu 12 ani in urma.

Buna ziua, mi-am efectuat analize la sange si mi s-a depistat Helicobacter pilory. Mi s-a prescris antibiotice Reboxil de 1 g si Fromilid de 500mg plus Esomeprazol gastrorezistente. Va rog sa mi spuneti daca e bun tratamntul si daca este vreo problema daca iau anticonceptionale Karissa. Multumesc

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Tratamentul stabilit de medic este bine indicat pentru eradicarea bacteriei Helicobacter pylori. Din câte cunosc ar fi recomandată oprirea administrării anticoncepţionalelor deoarece pot apărea interacţiuni între medicamente.

perle

acum 12 ani

multumesc mult. dar nu e riscant sa opresc anticonceptionalele?

raluca

acum 9 ani

Intrebare...nexium este antibiotic? Poate afecta protectia oferita de anticonceptionale
..multumesc