Anti-Herpes lgA si lgM

Diverse

Postata de milly_mill cu 10 ani in urma.

buna seara !

sunt insarcinata in 10 saptamani si 5 zile, la primul set de analize mi-au iesit urmatoarele valoi : anti-herpes lgA - pozitiv
anti - herpes lgM - negativ

este o problema ? mentionez ca mi-am facut si o programare la un medic biolog,insa nu mai am rabdare pana ma voi duce la el...
va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
multumesc frumos !

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Nu este nici-o problema.
Anticorpii de tip IgG apar in timpul infectiei acute si persista ani indelungati sau chiar toata viata. Anticorpii de tip IgM apar in timpul infectiei acute si dispar cand infectia se vindeca. Asadar, faptul ca ac IgM sunt negativi inseamna ca nu aveti o infectie acuta cu virusul herpetic si nu influenteaza evolutia sarcinei.

milly_mill

acum 10 ani

va multumesc !