analize

Diverse

Postata de bulanul cu 11 ani in urma.

as vrea sa stiu in legatura cu,,,,,,leucocite,eritrocite.......de vreo 2 sapt mi-am facut pt prima oara in viata analizele....nu de mult mi-au ajuns rezultatele.....arata cam asa........eritrocite5.6 cand baremul e 4.5-5.5.........leucocite11.4 baremul fiind 4-11..........linfocite 4.6 baremul fiind 1-4........gama GT87 baremul fiind 8-61..........cam astea sunt cele ce m-au preocupat fiind peste barem..........va rog pe toti cunoscatorii sa-mi zice-ti cam ce inseamna fiecare in parte.....cam ce sa ma ingrijoreze mai mult......si ce trebuie sa fac.....va multumesc

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ingrijorator din analizele enumerate nu sunt valorile putin crescute ale leucocitelor, limfocitelor si eritrocitelor ci acel GGT care trebuie completat cu analize suplimentare ( TGO, TGP, fosfataza alcalina, ecografie abdominala , etc). GGT sugereaza o afectiune hepatobiliara ce trebuie investigata.

bulanul

acum 11 ani

problema e ca nu sunt in romania si ma usca de bani aici......in fine.......ar putea fi ceva grav?......diferenta aia de la 61-la 87....ar indica ceava grav?....adevarul e ca cam am parte de stres destul de mult aici.....se poate sa fie o posibila cauza?....sau in week 1 sticla de vin?....mancare bazata pe carne?......cam astea sunt cauzele probabile.......am 29 ani...1.87....95 kg.....muncesc in abator(macelarie)...cam de 9 ani......va rog sa mai detailati cand mai pute-ti si ave-ti timp!....va multumesc enorm!!!!

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cauzele posibile sunt: consumul de alcool, hepatitele virale, hepatitele medicamentoase,hepatitele autoimune, afectiuni biliare ( obstructii pe calea biliara), etc.
Doar dupa aceast analiza nu se poate preciza gravitatea, fiind nevoie si de un examen medical obiectiv, investigatii suplimentare, etc. Ar fi indicat sa reduceti conscumul de alcool.

bulanul

acum 11 ani

ok...va multumesc!!.....dar cifra mea crescuta indica ceva grav?....de luat masuri urgente?....sau sa raresc mancarea grasa si prajelile..bautura...stresul?.......