analize sange

Diverse

Postata de ruxandraelena cu 10 ani in urma.

Am o intrebare, daca la analize la sange la pv iti iese crescut cu 0.2 iar la Htc iti iese scazut cu 2.0 ce inseamna este. Ok sau nu este? Exista riscuri? Sau nu ? As dori un raspuns urgent daca se poate.

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 10 ani

Hematocritul [ Hct] detecteaza si monitorizeaza anemia. Un hematocrit mai mic de 30% [ 0,30 ] indica o anemie moderata pana la severa. O valoare mai mica de 20% determina insuficienta cardiaca. Scaderea hematocritului sub 30% determina cresterea volumului plasmatic in cazuri de sarcina. Ar fi indicat sa continui analizele, pentru a vedea ce fel de anemie este si s-o rezolvi.