Analize sange

Diverse

Postata de Steli86 cu 12 ani in urma.

Buna seara! Am 26 ani,recent am facut analizele cu urmatoarele rezultate peste sau sub valorile normale si as vrea sa stiu ce reprezinta si ce ar trebui sa fac in continuare:

ASO ver2 341,33 IU/ml
TGP alanine aminotrans, liquid 60,8 U/L
Bilirubin direct 0.23 mg/dl
CREA Jaffe Gen2 Comp 0.46 mg/dl
LDL-C plus 2nd gen. 106,7 mg/dl

Va multumesc!

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Rezultatele analizelor d-vs se încadrează în limite normale cu excepţia transaminazei TGP (alaninaminotransferaza) o enzimă ce se găseşte în ficat şi ale cărei valori sunt crescute de obicei în cazul suferinţelor hepatice dar şi în cazul altor afecţiuni (renale, cardiace sau în infecţii). În cazul analizei ASO ver2 341,33 IU/ml, vă referiţi cumva la analiza ASLO (Ac antistreptolizină O)?. În cazul în care este vorba de ASLO, valoarea de 341,33 IU/ml este crescută faţă de normal (până la 200IU/ml) semnificând prezenţa unei infecţii streptococice.

Steli86

acum 12 ani

Ar trebui sa fac un test pentru hepatita? Iar in legatura cu ASLO, ce analize trebuie sa fac pentru a depista acea infectie cu streptococ?

Medic Epuran

acum 12 ani

Ar fi recomandată determinarea markerilor virali (Ag HBs, Ac anti-HCv) pentru a putea elimna suspiciunea unei hepatite virale de tip B sau C. Determinarea titrului ASLO (Ac antistreptolizină O)în sine este un test pentru depistarea unei infecţii streptococice (este un diagnostic serologic) la care se poate adăuga diagnosticul bacteriologic prin analiza prelevatelor patologice ca: sânge, spută, exudate, puroi etc.