analize sange...

Diverse

Postata de maria.g92 cu 12 ani in urma.

mi-am facut de curand o hemoleucograma + calciu ionic si total seric+ sideremie.

toate au iesit in limite normale mai putin:
Hemoglobina 12,6 ( e in limite normale dar limita inferioara este 12, mi se pare micaA)
RDW?- 14,5 (normal 11.5-14,5)
PDW?- 17,1 (normal `12-16,5%)
iar NE si MO in ceea ce priveste cantitatea in mm3 este normala dar in procente:
NE% 44,1 (53-68%) dar NE mm3 = 2,79 (2,54-7,48)
MO%:9,65 (2-8%) dar MO mm3= 0,611 (0,09-0,88)

cum interpretez?

Raspunsuri (5)

maria.g92

acum 12 ani

pardon, RDW=14,6

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi fost utila si afisarea valorilor de leucocite (WBC) in numar absolut.
hemoglobina (Hb) se incadreaza in limite normale, cat si neutrofilele (spre limita inferioara) , in numar absolut.
ele sunt relevante intr-un context clinic.

maria.g92

acum 12 ani

wbc=6,33 (4.8-11)

maria.g92

acum 12 ani

analizele le-am facut din cauza oboselii constante, crezand ca am o anemie.

Medic Epuran

acum 12 ani

Analizele efectuate se încadrează în limite normale (chiar dacă unele valori se află la limitele superioară respectiv inferioară). Cauza oboselii constante ar trebui identificată în altă parte şi anume :
- eventuale afecţiuni endocrine (ex. hipotiroidismul)
- consum exagerat de cafeină
- eventuale afecţiuni cardiovasculare
- prezenţa apneei de somn (în special în cazul persoanelor supraponderale şi obeze) - afecţiune a aparatului respirator caracterizată prin pauze respiratorii repetate în timpul somnului