Analize sange

Diverse

Postata de cristy27 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

am 40 ani, barbat, si mi-am facut analize la sange de rutina. Rezultatele au fost buna , singurele subliniate au fost colesterolul HDL = 53 mg/dl si LDL=126,8 mg/dl . Colesterolul total este 191 mg/dl iar valoarea trigliceridelor este 56 mg/dl.

Imi puteti spune va rog ce inseamna cele 2 valori ale colesterolului subliniate? multumesc

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Valorile normale ale LDL şi HDL colesterolului variază în funcţie de vârsta persoanei (pentru o persoană de 40 ani val. normale sunt: HDL colesterol = 45 -55 mg/dl iar LDL colesterol = 110 -135 mg/dl). Din cele descrise rezultă că valorile d-vs (atât LDL, HDL colesterolul cât şi colesterolul total şi trigliceridele) se încadrează între aceste limite. Totuşi aceste intervale pot varia în funcţie de laborator (valorile de referinţă ar putea fi considerate mai mici la acel laborator şi de aceea ele apar subliniate, fiind considerate în afara intervalului de valori normale)