amortire mana

Diverse

Postata de kaona cu 11 ani in urma.

Fara nici un motiv aparent, dintr-o data, mi-au amortit 3 degete de la mana dreapta: aratatorul, mijlociul (cel mai tare) si inelarul. Dupa cateva ore, mi-a amortit toata mana. A doua zi, mi-au ramas doar degetele amortite. De atunci, mana amorteste din cand in cand, dar degetul mijlociu imi este tot timpul amortit; celelalte doua, mai putin.
Care poate fi cauza?

Raspunsuri (7)

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Va recomand sa consultati un medic neurolog pentru a depista cauza. Una dintre posibilitati poate fi o inflamatie la nivelului coloanei vertebrale cervicale, dar este extrem de important sa va vada un medic.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Daca senzatia de amorteala este limitata la degete si mana este foarte probabil sa fie vorba de un sindrom de canal carpian= compresia nervului median la nivelul incheieturii pumnului. Aceasta afectiune apare frecvent la persoanele care folosesc des calculatorul ( prin compresia pumnului in actiunea de tastare) , dar nu numai.
Pentru confirmarea afectarii nervoase se poate efectua electomiograma cu determinarea vitezelor de conducere ; tratamentul il poate recomanda atat medicul reumatolog cat si neurolog.

MembruMobileApp1493316375

acum 4 ani

si mie imi amortesc minile si madore dupa cefa si ma balonez forte tare

vlad

acum 10 ani

buna ziua. cum ati rezolvat dumneavoastra problema? am simptome asemanatoare cu cele avute de dumneavoastra.ce este diferit la mine este faptul ca in urma cu aproximativ 3 saptamani am inceput sa mi simt genunchiul drept usor blocat, in general seara, fara sa fi avut vreo lovitura. am facut niste infiltratii cu acid hialuronic insa fara mare efect. in urma cu 2 luni am resimtit si la genunchiul stang o durere sub rotula, am facut un rmn care a iesit ok, infiltratii cu lichid sinovial, insa nu s a refacut complet. trosneste foarte tare si mai apar dureri dar nu pe rotula ci imediat pe tibie. credeti ca poate exista legatura intre durerile de genunchi si amorteala degetelor? in prezent vad ca a si scazut forta in mana dreapta. multumesc 24 ani, 1,78, 80 kg

matiuta mircea

acum 9 ani

spondiloza cervicala sau o hernie de disc incipienta la acest nivel,rec fizioterapie,hidratare cu apa plata,ains,comlex vit grup b

matiuta mircea

acum 9 ani

am uitat repaus pe pat tare(salteaua ortopedica),evitare expunere la frig,intemperii si un loc de munca unde sa nu se solicite coloana cervicala

MembruMobileApp1493316375

acum 4 ani

si mie imi amortesc minile si madore dupa cefa si ma balonez forte tare