Amorteli si furnicaturi

Diverse

Postata de iulcris cu 12 ani in urma.

Buna ziua, va scriu in legatura cu o problema pe care o am de cativa ani. Mi se intampla uneori sa simt niste furnicaturi sau amorteli la nivelul degetelor si al buzelor, insotite de senzatia de genunchi moi. De cele mai multe ori se manifesta in timpul ciclului mentrual, dar si in afara acestei perioade. As dori sa stiu care este cauza. Ultimile analize de sange au indicat faptul ca am glicemia scazuta. Poate fi glicemia una din cauze? Va multumesc si astept un raspuns!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

La persoanele cu o usoara lipsa de calciu apare o senzatie de amorteala sau de furnicaturi in membre (calciul raspunde de transmiterea influxurilor nervoase), contracturi musculare necontrolate (carcei), dereglari ale ciclului menstrual, frecventa crescuta a cariei dentare, stari de melancolie, apatie. O dozare de calciu seric ionic si total poate evidentia o carenta in calciu.
O hipocalcemie se intalneste in hipoparatiroidism, deficit de magneziu sau de vitamina D. Manifestarile se traduc prin spasmofilie si tetanie. Apar simptome precum spasme musculare, grimase faciale, iar in cazuri extreme, chiar spasm laringian si convulsii.

[email protected]

acum 12 ani

poate fi o depresie mergi la un psihiatru de specialitate