amorteli faciale

Diverse

Postata de whitedove cu 11 ani in urma.

Buna ziua..sunt un pacient cu miastenie si urmez in prezent tratament cu cortizon si mestinon..ma simt binisor cu exceptia faptului ca imi amorteste fata,gatul si limba...neurologii nu si explica acest simptom...il ignora chiar..nu e de loa calciu caci iau si suplimente...e posibil sa fie de la vreo infectie sau tiroida.sau??? astept cu nerabdare un sfat...la ce fel de doctor sa merg? multumesc

Raspunsuri (4)

Andi

acum 11 ani

Amortelile faciale ar putea fi manifestarea unei hipotensiuni arteriale, adica in momentul cind ai aceste amorteli s-ar putea ca tensiunea arteriala sa fie mai mica decit de obicei . Deci ar fi util de masurat tensiunea arteriala inainte in timpul si dupa ce amorteli .

whitedove

acum 11 ani

multumesc de raspuns poate trebuia sa precizez si de suspiciunea de infectie cu borelia.. analizele mi au iesit pozite dar trebuie sa le repet deoarece neurologul meu nu are incredere in centrul lyme diagnostic( acolo am fac analizele)destul de reala..ma gandesc poate are legatura.Amortelile sunt nespecifice miasteniei si la rmn cerebral nu mi au iesit leziuni.si amortelile persista si la nivelul membrelor superioare act si inferioare...

Andi

acum 11 ani

Amortelile ar putea fi expresia unei irigatii insuficiente cu singe a capului deci sint niste simptome "functionale" care nu se "vad" la explorarile imagistice

whitedove

acum 11 ani

ok...bine de stiut.multumesc inca odata