amorteala

Diverse

Postata de claudia dd cu 12 ani in urma.

Buna ziua,as avea o intrebare pt.dvs.Imi amortes mainile de la cot inspre primele 3 degete de la ambele maini.ce imi recomandati?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Din descrierea d-vs pare a fi vorba de un sindrom de tunel carpian (afecţiune care apare în cazul persoanelor care lucreaza în domeniul IT, cei care prestează muncă fizică în construcţii (folosind utilaje pe bază de vibraţii) precum şi cei care adoptă în timpul lucrului poziţii vicioase.
Tratamentul în cazul sindromului de tunel carpian se realizează în funcţie de gravitatea afecţiunii:
A. În cazul afecţiunii uşoare se recomandă:
1. în primul rând evitarea factorilor de risc ocupationali (cei descrişi mai sus).
2. purtarea de orteze pentru incheietura antebraţului
3. Administrarea de antiinflamatoare nesteroidiene pentru ameliorarea durerii si reducerea inflamatiei
B. În cazul unei afecţiuni mai grave (cand metodele nechirurgicale sunt ineficiente) este recomandat tratamentul chirurgical