amorteala mainii stangi

Diverse

Postata de Emil M. cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Am o problema care ma ingrijoreaza. In ultima luna ma trezesc noaptea cu mana stanga amortita, mai précis palma si degetele. Totodata, cand flexez degetele se aud cum imi "pocnesc" articulatiile degetelor. Va adresez aceasta intrebare deoarece nu sunt in tara si nu am posibilitatea de-a consulta un medic specialist. Va multumesc !

Raspunsuri (2)

Aurel

acum 10 ani

Si eu am patit la fel in ultima luna, am de gand sa merg la medic si sa fac niste analize!

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este posibil sa pe timpul noptii , prin pozitia pe care o adoptati ( dormit pe umar, sau cu mana sub cap, cu cotul flectat, etc) , sa se faca compresie pe un nerv si de aceea sa va treziti cu mana amortita.
In cazul in care simptome persista sau devin accentuate si pe timpul zilei, este recomandat sa consultati medicul neurolog.