ameteli,EEG suficient???

Diverse

Postata de inela cu 16 ani in urma.

In urma unor probleme de sanatate(ameteli,vedere si concentrare sp***a,fotosensibilitate,insomnii,capacitati intelectuale slabite ) a trebuit sa efectuez pana acum 2 teste EEG,unul vara trecuta(care a iesit foarte rau) unul sapt. trecuta(care a avut un rezultat foarte bun),din cate stiu arata activitatea electrica a creierului.Din moment ce a iesit totul bine credeti ca ar mai fi cazul unor investigatii mai detaliate gen CT sau RMN.Daca ar fi fost probleme biologice la nivel cerebral ar mai fi putut iesi rezultate bune la acest test????
DECI se poate cumva sa existe vreo boala (scleroza,dementa,vreo tumoare) altceva "mascat" sau ascuns la nivelul creierului si totusi functia bio electrica sa fie in parametri corespunzatori si sa functioneze totul cum trebuie???
Precizez ca am 22 de ani ,am o viata activa,sunt student ,nu beau nu fumez mananc sanatos ,fac sport iar in urma problemelor mai sus mentionate am efectuat testele EEG la indrumarea unui medic neurolog si bineinteles am urmat si cateva scheme de medicamente.Acest doctor desi mie mi sa parut ca ma tratat cam cu superficialitate a spus ca nu ar mai fi cazul altor analize medicale.
Astept o lamurire...Va multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

inela

acum 16 ani

In urma unor probleme de sanatate(ameteli,vedere si concentrare sp***a,fotosensibilitate,insomnii,capacitati intelectuale slabite ) a trebuit sa efectuez pana acum 2 teste EEG,unul vara trecuta(care a iesit foarte rau) unul sapt. trecuta(care a avut un rezultat foarte bun),din cate stiu arata activitatea electrica a creierului.Din moment ce a iesit totul bine credeti ca ar mai fi cazul unor investigatii mai detaliate gen CT sau RMN.Daca ar fi fost probleme biologice la nivel cerebral ar mai fi putut iesi rezultate bune la acest test????
DECI se poate cumva sa existe vreo boala (scleroza,dementa,vreo tumoare) altceva "mascat" sau ascuns la nivelul creierului si totusi functia bio electrica sa fie in parametri corespunzatori si sa functioneze totul cum trebuie???
Precizez ca am 22 de ani ,am o viata activa,sunt student ,nu beau nu fumez mananc sanatos ,fac sport iar in urma problemelor mai sus mentionate am efectuat testele EEG la indrumarea unui medic neurolog si bineinteles am urmat si cateva scheme de medicamente.Acest doctor desi mie mi sa parut ca ma tratat cam cu superficialitate a spus ca nu ar mai fi cazul altor analize medicale.
Astept o lamurire...Va multumesc anticipat

Manuela24

acum 15 ani

fa neaparat tomograf sau irm ....eu aveam ceva de genu ca simtome si am descoperit un chist la cap....cu toata ca eeg era normal, fund de ochi la fel