am o dilema

Diverse

Postata de ionela3880950 cu 12 ani in urma.

buna dimineata, pe data de 16.10.2011 am fost operata de fiere la spitalul de urgenta Florasca Bucuresti. diagnostic in urma tomograf ,, ficat cu dimensiuni crescute ,, lob 19 cm intens steatozic omogen, fara dilatatii de cai biliare. colicist cu calcul inclavat infundibular cu diametrul de 19 mm, fara endem parietal sau lichid pericolicistic.cale biliara principala cu calibru de 5 mm , fara imagini de calculi hiperdensi in interior. splina , pancreas, rinichi, glande suprarenale fara modificari patologice. la analizele din data de 15.10.2011 ALT =16, AST = 17, intrebarea mea este de ce imediat dupa operatie valorile acestor doua analize au crescut in felul urmator: ALT = 62 si AST = 52 . intrebarea mea ce trebuie sa fac acum ? pentru un raspuns va multumesc anticipat cu deosebita stima, ionela modifica intrebarea

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in limitele valorilor mentionate de dvs,e posibil ca citoliza hepatica sa existe in contextul interventiei chirurgicale . se pot repeta aceste analize peste o luna.