Am nevoie de un raspuns cat se poate de repede!

Diverse

Postata de A. C. cu 14 ani in urma.

Buna ziua!

Am nevoie de un raspuns, pentru ca sunt foarte ingrijorata.

Am 14 ani si sunt cu un baiat de cateva saptamani. El mi-a propus sa facem sex, dar eu sunt virgina si am propus sa incepem cu cateva jocuri sexuale, sa nu ma penetreze inca. De asemena, l-am rugat sa isi puna prezervativ de fiecare data, pentru a evita vreun accident. Din pacate insa, ultima data cand am avut un astfel de contact, prezervativul s-a rupt datorita frecarii prea puternice, iar sperma din el s-a imprastiat pe organul meu genital. M-am spalat imediat, insa as vrea sa stiu daca exista pericolul unei sarcini. Ma puteti ajuta?

Multumesc!

Raspunsuri (9)

A. C.

acum 14 ani

Buna ziua!

Am nevoie de un raspuns, pentru ca sunt foarte ingrijorata.

Am 14 ani si sunt cu un baiat de cateva saptamani. El mi-a propus sa facem sex, dar eu sunt virgina si am propus sa incepem cu cateva jocuri sexuale, sa nu ma penetreze inca. De asemena, l-am rugat sa isi puna prezervativ de fiecare data, pentru a evita vreun accident. Din pacate insa, ultima data cand am avut un astfel de contact, prezervativul s-a rupt datorita frecarii prea puternice, iar sperma din el s-a imprastiat pe organul meu genital. M-am spalat imediat, insa as vrea sa stiu daca exista pericolul unei sarcini. Ma puteti ajuta?

Multumesc!

Sheila

acum 14 ani

Da ai mari sanse sa fi insarcinata, daca nu au trecut 72 de ore de la contact inca mai poti administrata pilula de a doua zi, mergi si cere la farmacie si pe viitor aveti mai multa grija
Numai bine

A. C.

acum 14 ani

Raspunsurile m-au ingrijorat... Problema sta in felul urmator... Trebuia sa imi vina ciclul acum 10 zile. Am avut durerile de burta pe care le am in mod normal cu cateva zile inainte, dar ciclul nu mi-a venit. De atunci ma doare burta in fiecare zi, insa nimic. Nu stiu ce inseamna asta. Mi-am facut azi un test de sarcina si a iesit negativ. Asta m-a mai linistit, dar... greseala s-a repetat si a doua oara, acum 3 zile. Nu au trecut inca 72 ore fix de la incident, dar in seara asta se vor implini. Nu stiu ce sa fac... Oare daca o iau in seara asta pe prima, inainte de 72 de ore si a doua pastila maine dimineata, dupa 12 ore, isi va mai face efectul? Mai mentionez ca m-am spalat bine, bine, imediat dupa incident. Ar putea totusi sperma sa ajunga in vagin???

raluca

acum 14 ani

Citat:
Raspunsurile m-au ingrijorat... Problema sta in felul urmator... Trebuia sa imi vina ciclul acum 10 zile. Am avut durerile de burta pe care le am in mod normal cu cateva zile inainte, dar ciclul nu mi-a venit. De atunci ma doare burta in fiecare zi, insa nimic. Nu stiu ce inseamna asta. Mi-am facut azi un test de sarcina si a iesit negativ. Asta m-a mai linistit, dar... greseala s-a repetat si a doua oara, acum 3 zile. Nu au trecut inca 72 ore fix de la incident, dar in seara asta se vor implini. Nu stiu ce sa fac... Oare daca o iau in seara asta pe prima, inainte de 72 de ore si a doua pastila maine dimineata, dupa 12 ore, isi va mai face efectul? Mai mentionez ca m-am spalat bine, bine, imediat dupa incident. Ar putea totusi sperma sa ajunga in vagin???

Buna,
Pilula este eficienta daca este luata la maxim 72 de ore dupa actul sexual neprotejat. Cu cat o iei mai repede, cu atat sunt sanse mai mari sa functioneze. Postinor 2, care se administreaza in doua doze: o tableta in primele 72 de ore de la actul sexual, apoi inca o tableta la 12 ore dupa prima. Succes

Maria C

acum 14 ani

Citat:
Raspunsurile m-au ingrijorat... Problema sta in felul urmator... Trebuia sa imi vina ciclul acum 10 zile. Am avut durerile de burta pe care le am in mod normal cu cateva zile inainte, dar ciclul nu mi-a venit. De atunci ma doare burta in fiecare zi, insa nimic. Nu stiu ce inseamna asta. Mi-am facut azi un test de sarcina si a iesit negativ. Asta m-a mai linistit, dar... greseala s-a repetat si a doua oara, acum 3 zile. Nu au trecut inca 72 ore fix de la incident, dar in seara asta se vor implini. Nu stiu ce sa fac... Oare daca o iau in seara asta pe prima, inainte de 72 de ore si a doua pastila maine dimineata, dupa 12 ore, isi va mai face efectul? Mai mentionez ca m-am spalat bine, bine, imediat dupa incident. Ar putea totusi sperma sa ajunga in vagin???

Ai mai avut asemenea intarzieri?

Sheila

acum 14 ani

Daca prezervativele va fac probleme incercati unele mai de calitate sau mergi la un doctor si zi sa-ti recomande o alta metoda de protectie potrivita varstei tale.Ai mare grija ca nu sti ce boli poti lua.
Speram sa nu fi insarcinata si povestea sa nu se mai repete fi mai responsabila

Duerel.Deea

acum 14 ani

mai fa-ti un test de sarcina(de la alta firma)si vezi ce iese!fa-l dimineata la prima urina,atunci concentratia de hcg este mai mare!ai mai avut intarzieri asa de mari?

Bbi

acum 8 ani

Buna ziua ! Am o relatie cu un baiat de 2 ani jumate si am avut un contact sexual cu el sambata seara. Problema este ca s-a terminat in acelasi prezervativ de vreo 3 ori, apoi s-a rupt din cauza frecarii banuiesc .. dupa 10 min m-am spalat bine, iar a doua zi dupa ce am urinat am observat o parte din prezervativ. Mentionez ca sambata seara s-au implinit 3 zile de cand mi s-a terminat ciclul si am citit pe internet si am auzit de la mai multa lume ca in primele 5 zile dupa terminarea ciclului riscurile sunt foarte mici de a se intampla ceva. Azi este luni, la noapte dupa ora 24 se vor implini 48 de ore de la incident .. Mi-e frica sa nu raman insarcinata, nu suntem pregatiti niciunul. Stiu ca se recomanda pilula de a doua zi, dar mi-e frica sa o mai iau pt ca am mai luat-o in urma cu 2 luni .. Este posibil sa raman insarcinata fiind contactul in a 3-a zi dupa terminarea ciclului? Dupa o saptamana o sa fac testul .. daca iese pozitiv, ce mai pot face? :( Raspundeti repede, va rog. Multumesc anticipat !

Utilizator11588660621

acum 3 ani

Da vei fi însărcinată cam peste 1-2 săptămâni.