Alunite

Diverse

Postata de K007 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Acum 6 luni am reusit sa-mi rup o alunita pe spate. Locul s-a vindecat, insa in acelasi loc a aparut una noua, mult mai mica decat prima, sub piele. De acum 7 luni, urmaresc alunita noua, insa nu da semne sa se modifice in nici un fel. Nu ma doare nu ma mananca. As dori sa stiu ce trebuie facut. Sa o las in pace, e in regula sau sa o scot?

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Consultul medical este necesar în cazul în care apar modificări de culoare, de dimensiune sau prurit, durere, sângerare sau inflamaţie la nivelul acelei aluniţe. Aluniţele obişnuite trebuie şi ele supravegheate deoarece şi acestea se pot transforma într-o tumoare malignă în momentul în care suferă o modificare de aspect în urma unor traumatisme locale precum: zgârieturile, înţepăturile, tăieturile sau prin expunerea prelungită la raze ultraviolete. În cazul d-vs acea aluniţă ar trebui doar ţinută sub supraveghere.

K007

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns. La fel cum am facut si pana acum, o voi tine strict sub supraveghere.