Alergie la vopsea

Diverse

Postata de Miha Iancu cu 11 ani in urma.

Buna ziua !

Am si eu o Mi-au aparut niste cojite pe zona scalpului si nu cunosc cauza, deoarece nu m-am mai confruntat cu aceasta problema niciodata . Ma gandesc ca ar fi putut aparea in urma unei alergii la vopsea ( L''oreal- nu am efectuat testul elergic ) sau in urma utilizarii unui sampon antimatreta de la Gerovital. Nu am mancarimi si nu ma deranjeaza decat estetic. Se vad foarte urat pe par. Am citit pe net de masaj cu ulei de masline sau clatire cu otet de mere, dar si de masaj capilar cu Diprosalic solutie cutanata. Daca cineva s-a confruntat cu o problema asemanatoare, rog a mi se raspunde.

Raspunsuri (4)

constantinescu liliana

acum 11 ani

La fel am patit si eu acum 12 ani dupa ce m-am vopsit m-ia aparut pe scalp acelea coji am fost la dr si m-ia spus ca este PSORIAZIS VULGAR solutia de DIPROSALIC ajuta dar insotita de vitamine,cel mai bun sfat este sa mergeti sa va vada un medic dermatolog.

Miha Iancu

acum 11 ani

Multumesc mult de raspuns. Oricum, astept si alte sfaturi.

maria

acum 10 ani

as vrea sa trag un semnal de alarma: vopseaua de par poate fi periculoasa! ma vopsesc de vreo 18 ani, nu am avut probleme, am folosit orice vopsea. in urma cu 5 ani, am observat ca ma inrosesc, mancarimi... am ignorat, m-am vopsit in continuare. am schimbat vopseaua, m-am facut la salon...aceleasi iritatii. in urma cu 10 zile m-am vopsit, a doua zi dimineata imi erau umflate urechile, scalpul plin cu basici, ca dupa arsura. la 2 zile am inceput sa ma umflu,incepand cu fruntea, ochii, mi-au aparut ganglioni in spatele urechii si pe gat, am inceput sa ma sufoc. am mers in urgenta, mi-a facut injectie intravenos, mi-au dat antibiotic, hidrocortizon, aerius.acum sunt bine, n-o sa mai vopsesc cu toate ca am gasit o nuanta super faina. mare atentie!

Maria Ioana

acum 2 luni

Eu aseară m-am vopsit iar acuma am cojbe in cap ..cum scap de ele ? Nu ma doare /ustura nimic doar am acele cojbe cum scap de acele cojbe ?