Ajutati-ma urgent, va rog!!!!

Diverse

Postata de Danna N20 cu 13 ani in urma.

Timp de aproape 5 saptamani, am inceput sa iau pastila de slabit. Un prieten de-al meu este grav bolnav si maine trebuie sa ma duc sa donez sange pentru el. Daca iau aceste capsule mai pot dona sange ???????

Raspunsuri (2)

caty

acum 13 ani

in principiu, inainte de a dona ti se fac o serie de analize. te intreaba si daca tii un anumit regim medicamentos, boli de care ai suferit, piercinguri, tatuaje, etc. dar mai ales ti se verifica tensiunea, hemoglobina si grupa sanguina(daca nu ai mai donat niciodata). in functie de tensiune si hemoglobina ti se acorda sau nu dreptul de a dona. by the way, pt o donatie trebuie sa ai minim 50 de kg:) succes si multa sanatate!a

Danna N20

acum 13 ani

Da, mi s-au pus toate aceste intrebari...piercing am, dar de 2 ani, nu a fost o problema. Am avut tensiune 9 cu 5 dupa 2 cafele...Valoarea calciului au spus ca este cam mica, am avut 8, cand mi-am facut ultima oara analizele in octombrie... Din 9 persoane, doar 2 au putut sa doneze pt prietenul meu, si nici pana azi nu l-au operat, desi este ffffffffff urgent :|... O sa mai incerc sa ma duc, sau sa mai adun persoane. Eram curioasa doar daca "Capsula de slabit" are vreo substanta care iese in sange, de asta ma temeam cel mai mult...Multumesc pt raspuns! Multa sanatate si tie!