Administrare medicament injectabil

Diverse

Postata de HuangLong cu 11 ani in urma.

Buna ziua
Medicul mi-a prescris un medicament injectabil, dar nu pot face injectiile la spitalul medicului din cauza distantei prea mari de unde locuiesc.
As dori sa va intreb unde se pot face injectii. Exista spitale/policlinici care fac injectii, chiar daca medicul nu e de la ei?
Unde mi-ati sugera sa ma duc? Poate sa fie si o clinica privata.
Mentionez ca locuiesc in Bucuresti, iar medicamentul, fiolele le iau de la farmacie.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Puteti sa va faceti injectiile la orice spital sau policlinica, nu este necesar sa fie la acelasi spital unde este medicul dumneavoastra. Totusi, este posibil sa aveti nevoie de o programare sau o scrisoare de trimitere. De asemenea, exista si asistente medicale la domiciliu care presteaza acest serviciu, sau o alta optiune ar fi sa apelati la o clinica privata.

Va recomand sa consultati prescriptia medicului dumneavoastra si sa discutati cu farmacistul cand ridicati medicamentul cu privire la orice precautie speciala atunci cand se administreaza medicamentul.