Administrare corecta a medicamentelor

Diverse

Postata de ANA 1950 cu 11 ani in urma.

Buna ziua! In urma mai multor investigatii,mi s-au recomandat pe baza de reteta medicala anumite medicamente. Sunt derutata in legatura cu modul lor de administrare. Am sa enumar medicamentele, pe care trebuie sa le iau, dimineata la pranz si seara. TRITACE 5mg-1/2 /zi; CONCOR 2.5mg-1 si 1/2 /zi; SPIRONOLACTONA 1/2 /zi; TROMBEX 1/ zi; SIMVACARD 1/ zi; DONA pliculete 1/ zi; ALPHA D3 1/ zi; ESOMEPRAZOL 20mg 1/ zi; FAMOTIDINA 40mg 1/ zi. Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 11 ani

De regula, pe reteta este scris cum se administreaza medicamentul iar, cand se elibereaza la farmacie, farmacista scrie pe ambalaj modul de administrare, conform retetei. Vezi pe fiecare ambalaj in parte,scrie ceva cu pixul ? La o lista de opt medicamente, este necesar sa faci o schema cu : ce, cat si cand trebuie administrate, pe care s-o ai la indemana atunci cand iei tratamentul . Multa sanatate !

ANA 1950

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns! Sunt la curent cu tot ce spuneti d-voastra,dar,poate nu am pus eu intrebarea corect. Dupa schema facuta, ar trebui sa iau majoritatea medicamentelor dimineata si seara (la pranz imi ramane sa iau un singur medicament). Imi este foarte greu, sa-mi exprim in scris suspiciunile mele, citin prospectul medicamentelor. Medicul meu de familie este in concediu iar cu ceilalti medici care mi-au prescris retetele nu-i pot consulta telefonic si nici fizic nefiin din localitatea mea de domiciliu. O zi buna va doresc!

Adrienne

acum 11 ani

Ok ! am vorbit din propria experienta .Am si eu tratament pentru afectiune cardiologica pe care trebuie sa-l iau toata viata. Medicamentele pe care trebuie sa le iau [ printre care si Concor 2,5 ] conform indicatiei medicului, trebuie luate doar dimineata si seara. Parerea mea este ca acel sau acei medici, care le-au prescris, stiu despre ce este vorba, daca am sta noi pacientii sa citim prospectele si sa ne intrebam daca este bine sau nu..........trebuie sa avem incredere in profesionalismul si experienta lor. Deasemeni, o zi buna !