Adenita submandibulara

Diverse

Postata de Lorena Ivona cu 15 ani in urma.

Buna ziua.Am sa trec direct la subiect: in urma cu 3 zile am descoperit in gat(mai exact chiar sub barbie), o umflatura nu foarte tare, usor dureroasa la palpare.M-am cam speriat si am fugit la doctor, la ORL.Acolo mi s-a spus ca este un chist;foarte multe detalii nu mi s-au dat;mi s-a spus doar sa nu mai mananc picant si sa iau aulin (plic) timp de 10 zile...cam asta e tot ce mi s-a spus, nu mi-au zis de la ce sau daca e ceva grav(eu sincer nu ma gandesc decat la cancer in continuu)M-am tot uitat pe net si nu am facut decat sa ma sperii mai rau. Chistul nu este dureros, dar uneori am senzatia ca raman fara aer.Diagnosticul pus de medic a fost adenita submandibulara; as vrea si eu un sfat sau o a doua parere inainte de a merge la un alt doctor.Ah ar mai fi de mentionat faptul ca fumez de un an si, daca are sau nu vreo importanta, am 24 de ani.Va multumesc anticipat

Raspunsuri (4)

Lorena Ivona

acum 15 ani

Buna ziua.Am sa trec direct la subiect: in urma cu 3 zile am descoperit in gat(mai exact chiar sub barbie), o umflatura nu foarte tare, usor dureroasa la palpare.M-am cam speriat si am fugit la doctor, la ORL.Acolo mi s-a spus ca este un chist;foarte multe detalii nu mi s-au dat;mi s-a spus doar sa nu mai mananc picant si sa iau aulin (plic) timp de 10 zile...cam asta e tot ce mi s-a spus, nu mi-au zis de la ce sau daca e ceva grav(eu sincer nu ma gandesc decat la cancer in continuu)M-am tot uitat pe net si nu am facut decat sa ma sperii mai rau. Chistul nu este dureros, dar uneori am senzatia ca raman fara aer.Diagnosticul pus de medic a fost adenita submandibulara; as vrea si eu un sfat sau o a doua parere inainte de a merge la un alt doctor.Ah ar mai fi de mentionat faptul ca fumez de un an si, daca are sau nu vreo importanta, am 24 de ani.Va multumesc anticipat

Lorena Ivona

acum 15 ani

Da, intentionez sa fac asta, insa nu stiu unde ar trebui sa ma duc mai exact;am fost la medic si m-am ales cu un raspuns nu prea clar; am adenita submandibulara...si cam asta e tot ce stiu;de restul am cautat pe net si cam atat;nu ma pricep la medicina dar cred ca aulinul nu rezolva problema mai ales daca este un chist;oricum multumesc de raspunsul rapid :) mai astept in continuare si altele.sanatate!

rqavan

acum 15 ani

Pai chistul e o formatiune cu aspectul unei anvelope:o "coaja" tare si un "miez" lichid.Gangilonii au consistenta omogena,fara diferente intre exterior si interior
In consecinta un examenCT / RMN cred capoate in cazul tau sa dea un raspuns destul de precis.
e adevarat ca diagnosticul te-a bagat mai mult in ceata,termenul de adenita avind legatura cu ganglionii nu cu chistul

Doru3132734

acum 15 ani

Cred ca cel mai indicat este un control la clinica de chirurgie bmf a Facultatii de medicina dentara.Cu siguranta cei de acolo vor putea face un diagnostic diferential intre o afectiune cu punct de plecare din sfera orl sau din sfera buco-maxilo-facial si o trimitere clara pentru analizele clinice si paraclinice necesare.Cat despre fumat .. macar pentru frumusetea tenului si a parului, daca nu pentru sanatate.