acnee

Diverse

Postata de inakis cu 11 ani in urma.

buna..am acnee care se manifesta prin cosuri care sucureaza si care au un miros cam urat.am urmat un tratament cu unidox, geluri pentru ten, dar degeaba, nici un rezultat. pe langa astea am si foarte multe puncte negre..nu mai stiu ce sa incerc pentru aceste cosuri.

Raspunsuri (4)

FreeStyle11

acum 11 ani

Pai acneea este cauzata de un ten mai gras si mai sensibil la infectii.Cremele nu te ajuta foarte mult, decat pe moment si unele chiar deloc.Si eu am avut acnee, nu foarte multa si am facut un autovaccin prelevat de la mine din piele.Acum apar foarte rar cosuri si dispar destul de repede in o zi sau 2 maxim.Definitiv nu poti scapa pt ca asta e tenul tau.Iti pot recomanda sa faci acest autovaccin ca te va ajuta foarte mult.Alta metoda destul de eficienta este operatia cu laser care distruge glandele sebacee din piele, dar exista riscul de a avea un ten prea uscat dupaia si de a te jupui destul de usor de la soare.Mai bine fa un autovaccin si se vor diminua in masa cosurile, dar repet nu vor disparea DEFINITIV.Oricum vei arata mult mult mai bine chiar daca mai raman 2, 3 cosulete acolo.Deci incearca.Mult noroc!

Mirna

acum 11 ani

Daca suferi de constipatie, incearca sa o tratezi. De regula constipatie e o cauza principala in aparitia acneei, din cauza toxinelor acumulate progresiv in organism.

Alta cauza sunt dereglarile hormonale. Asa ca iti recomand sa abordezi problema si intern, cosurile vin din interior, degeaba te dai doar cu geluri si creme.

Sanziana Enache

acum 11 ani

http://***.ro/articol/Igiena_corporala/Cosmetice/Lotiune_tonica_Sanctum-535.html eu folosesc aceasta lotiune tonica si o crema hidratanta de la nivea! Este important sa ai tenul mereu curat, sa cureti tenul macar de doua ori pe zi.

Nicoleta Adelina

acum 9 ani

eu am tenul gras si cu acneea, si foarte mult timp am cautat o solutie care sa fie potrivita cu tenul meu. Dupa ce am ajuns la medic cu o problema legata de pielea capului, am intreb ce imi recomanda pentru tenul meu, sa controlez excesul de sebum si sa nu imi apara cosuri.
Mi-a recomandat sa caut lotiune tonica naturala cu arbore de ceai (tea tree oil) si hamamelis, fara alcool de la Thursday Plantation.
Dar inainte de lotiunea tonica, sa folosesc spuma naturala de spalat pe fata pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai. Dupa cele doua produsele, spuma si lotiunea tonica, pentru ca imi usuca tenul, folosesc tot de la firma asta, Crema hidratanta naturala pentru fata cu arbore de ceai, ulei de macese si vitamina E.
Efectele se vad, de cand am inceput sa folosesc aceste produse de ingrijire a tenului si sunt tare multumita. Tenul e mai curat, fara cosuri sau puncte negre, iar excesul de sebum e in sfarsit sub control.