ACID FOLIC, drajeuri

Diverse

Postata de alina1132 cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Am inteles ca inainte de a ramane insarcinata trebuie sa iau suplimente cu acid folic, as dori sa stiu in ce concentratie si cu cat timp inainte se ia.Multumesc mult

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 12 ani

Inainte de a ramane insarcinata trebuie sa faceti amandoi TOATE analizele, inclusiv sange, BTS, hormoni etc, dvs trebuie sa vorbiti in detaliu cu medicul ginecolog si alti medici in caz ca aveti alte afectiuni pe care trebuie sa vi le rezolvati inainte de a ramane insarcinata, sa nu mai luati medicamente. Apoi renuntati la alcool, tutun, nopti nedormite, stress cat se poate, mancati cat mai sanatos etc. Dupa aceasta perioada de cateva luni in care va protejati cu prezervativ, daca medicul ginecolog + ceilalti medici la care mergeti va dau unda verde, puteti incerca sa concepeti.
In nici nu caz nu va pregatiti pentru o sarcina pe cont propriu, fara atenta supraveghere a unui medic. Asta daca doriti un bebe sanatos!