Bebelusul meu sa nascut cu burtica marita e posibil asa ceva care sunt tratamenele?

Distensie abdominala

Postata de Utilizator11696937635 cu 6 luni in urma.

Burtica prea mare la bebe

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Este important sa mentionezi aceasta problmema medicului pediatru al bebelusului. Exista mai multe cauze ale unei burtici mari la un nou-nascut, inclusiv aer in stomac (colica), constipatie sau acumularea de gaz. Uneori, acesta poate fi rezultatul unei intolerante alimentare sau a unei alergii la laptele matern sau la formula de lapte.

Tratamentul depinde de cauza subiacenta a burticii mari. Medicul pediatru poate sugera schimbarea dietei mamei in cazul alaptarii, ajustarea programului de hranire, administrarea unor picaturi pentru eliminarea gazelor, masajele abdomenului sau alte strategii pentru a ajuta la ameliorarea simptomelor si disconfortului bebelusului. Uneori poate fi necesar sa se prescrie un medicament adecvat.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/simptome-manifestate-la-nivelul-stomacului-ce-afectiuni-pot-ascunde_8434