Testicul necoborat

Disfunctii sexuale masculine

Postata de Aladin68 cu 14 ani in urma.

hello!, asta este problema mea. Desi am 40 de ani si doi copii, aceasta problema a ramas nerezolvata pana acum.Am citit pe net tot ce am putut despre aceasta si chiar am fost si la medici pentru a vedea daca nu a fost afectat testicolul necoborat (posibil malignizare). Rezultatele au fost bune pana acum, sfatul unora dintre medici a fost fara discutii operatie si deci extiparea, altii au zis ca asa cum am stat pana la varsta aceasta, nu exista nici un pericol, dar sa revin la controale o data la max 2 ani. In concluzie, stiu sigur ca exista destui cu acesta "mica" problema, deci consider ca orice sfat chiar si mai ales de la cei care au trecut prin asta, sau care au ceva de spus (s-au cunosc un medic bun din Bucuresti) imi va fi de folos pentru mine si pentru altii care inca nu au curaj sa discute deschis pe forum.

Raspunsuri (2)

ionica

acum 14 ani

Citat:
hello!, asta este problema mea. Desi am 40 de ani si doi copii, aceasta problema a ramas nerezolvata pana acum.Am citit pe net tot ce am putut despre aceasta si chiar am fost si la medici pentru a vedea daca nu a fost afectat testicolul necoborat (posibil malignizare). Rezultatele au fost bune pana acum, sfatul unora dintre medici a fost fara discutii operatie si deci extiparea, altii au zis ca asa cum am stat pana la varsta aceasta, nu exista nici un pericol, dar sa revin la controale o data la max 2 ani. In concluzie, stiu sigur ca exista destui cu acesta "mica" problema, deci consider ca orice sfat chiar si mai ales de la cei care au trecut prin asta, sau care au ceva de spus (s-au cunosc un medic bun din Bucuresti) imi va fi de folos pentru mine si pentru altii care inca nu au curaj sa discute deschis pe forum.

Parerea mea ar fi sa faci operatie. Sanatate

Csara

acum 14 ani

Controlul periodic la medic (eu va propun chiar 6 luni- 1 an) poate preveni o eventuala complicatie si poate stabili atunci cand este momentul optim pentru o operatie. In cazul in care nu va jeneaza nimic cred ca vizita constanta la medic este suficienta in acest moment.